V pražském alternativním prostoru Underground se ve dnech 12. a 14. 10. odehrají jedny z posledních repríz Sebevraha. Návštěvníci se opět mohou těšit na nevšední večírek nepracující sovětské inteligence i doprovodnou harmoniku Mária Biháriho.

Přehlídka ztracených existencí jen doplňuje příběh člověka, který zůstal v době největšího budování Sovětského svazu nezaměstnaným. Člověka, na kterého se nezapomnělo jen proto, že si na něj nikdo nevzpomněl. A též člověka, který může být významným snad jen tím, že se už konečně zastřelí. Tato komedie na pomezí absurdního dramatu je pro Neomluvené divadlo doposud největším projektem co se scény, hudby a ostatně i obsahu týče. Sebevrah je považován za jednu z nejlepších (ne-li vůbec nejlepší) hru vytvořenou v období Sovětského svazu a Nikolaj Erdman se díky této hře a své prvotině Mandát stal oficiální spojnicí gogolovského a moderního absurdního dramatu. Pochopení pro jeho tvorbu však již nenašel Stalin, který mladého autora poslal na Sibiř. Prodej ready made . Po svém návratu se již Erdman věnoval výhradně nepolitickým tématům a dnes je již bohužel v ČR znám především jako autor Mrazíka či scénáře k filmu Volga Volga.

Představení je doplněno živou hudbou – na harmoniku hraje Mário Bihári, který se proslavil svou spoluprací se Zuzanou Navarovou a skupinou Koa. Vedle toho rytmus udávají bicí Roberta Vyskočila.

Obsazení / Václav Lacina (Semjon Semjonovič Podsekalnikov), Pavlína Rejchrtová (Marja L. Podsekalnikovová), Radka Bittenglová (Serafima), Alexandr Vejsada (Kalabuškin), Klára Šlengrová (Margarita), Václav Bartůšek (Aristarch), Martina Kučabová (Kleopatra Maximovna), Alena Bílková (Raisa Filipovna), Lukáš Bochníček (Pugačov), Tomáš Vyoral (Jegoruška), Jan Kovář (Viktor), Lukáš Šimon (Otec Jelpidij) a Marek Bochníček (pohřebák, pobuda)

Harmonika / Mário Bihári

Bicí / Robert Vyskočil

Režie: Tomáš Krejča

Délka představení: 140 minut

Po druhém dějství následuje přestávka.

Autorská práva zajišťuje agentura Aurapont.

Neomluvené divadlo děkuje Nadaci život umělce za podporu projektu.

Partneři Neomluveného divadla: Freshservices, s.r.o., ICC, s.r.o.,