Mé srdce je v horách / W. Saroyan

Mé srdce je v horách (My heart’s in the highlands – 1939) je první divadelní hrou amerického spisovatele arménského původu Williama Saroyana. Původně se jednalo o povídku s názvem „Muž, který nechal srdce na vysočině“, kterou zdramatizoval do jednoaktovky, ale posléze rozšířil na celovečerní představení a přejmenoval na „Mé srdce je v horách“, podle stejnojmenné básně skotkého romantického básníka Roberta Burnse.

Ve hře lze nalézt dost autobiografických prvků – od místa děje, kterým je Saroyanovo rodné Fresno v Kalifornii (dokonce i adresa je stejná), přes chudou rodinu a otce-zneuznaného básníka, po chlapce ze sirotčince roznášející noviny (čímž Saroyan ve svých 8 letech byl) a podobně. Avšak neveselá sociální situace není v Saroyanových dílech hlavním tématem, narozdíl od lidskosti, imaginace, nechuti vůči konvencím a umění být opravdu naživu.

Premiéra se konala 13. dubna 1939 v New Yorku a v roli Johnnyho vystupoval tehdy skoro 15-tiletý Sidney Lumet, budoucí filmový režisér, známý například snímkem „Dvanáct rozhněvaných mužů“ (s Jiřím Voskovcem v jedné z rolí). Hra tehdy rozdělila kritiky do dvou protilehlých táborů. Za svou další hru „Čas tvého života“ (1939) dostal Saroyan Pulitzerovu cenu, kterou však odmítl převzít s tím, že na ceny udílené v oblasti umění nevěří.

Hrají: Václav Bartůšek (Johnny) / Tomáš Krejča (Johnnyho otec, Ben Alexander) / Lukáš Bochníček (Jasper MacGregor) / Radka Bittenglová (Johnnyho babička) / Alexandr Vejsada (pan Kosak/Philip Carmichael) / Hanka Líčeníková (Ester Kosaková, dcera) / Tomáš Vyoral (Henry/realitní agent)

Režie a překlad: Andran Abramjan

Představení Mé srdce je v horách bylo uvedeno se souhlasem Saroyanova syna a správce autorských práv.

Představení bylo úspěšně uvedeno na festivalu HighFest v Jerevanu

Dovednosti

Zveřejněno

25. 3. 2023