Revizor / N. V. Gogol

Chlestakov měl jen trochu štěstí, hejtman je hloupý a jeho žena je běhna. Soudce je blbec, školní inspektor srab. Poštmistrová je drbna. Špitální radová okrádá pacienty. Dobčinskij-Bobčinskij je místní kripl a srandu si z něj dělá i postižená Máša. A s tímto vcházíme do světa cirkusu….

Gogolův Revizor je nejčastěji hraným představením v Rusku a o moc jinak tomu není ani v jiných zemích. Není tomu náhodou – postavy, která nám hra ukazuje, jsou tragickým- i “když pokřiveným zrcadlem reality. Premiéru v roce 1836 údajně schválil sám car. V době svého prvního uvedení zcela zbořila veškerá pravidla tehdejšího divadla. Ve hře není jediná kladná postava a o “povinné” milostné zápletce také hovořit nemůžeme.

Hrají: A. Vejsada (Hejtman), T. Krejča (Chlestakov), V. Bartůšek (Dobčinskij-Bončinskij), L. Bochníček (Anna, žena Hejtmana), M. Kučabová (Mařka, dcera), P. Rejchrtová (Poštmistrová), R. Bittenglová (Správcová špitálu), A. Abramjan (Soudce), V. Lacina (školní inspektor), T. Vyoral (Osip), A. Bílková (Boženka, Číšník)

Reže a úprava: Tomáš Krejča

Asistent režie: Lukáš Bochníček

Dovednosti

Zveřejněno

25. 3. 2023