Smrt ve službách rock’n‘rollu / Neomluvené divadlo a E.A.Longen

František Kruger (ᶧ27) byl nalezen mrtev. Smrt rockové legendy byla dnes oznámena jeho ženou, která v odpoledních hodinách nalezla jeho bezvládné tělo v útrobách kytaristova honosného sídla.

Co stojí za jeho smrtí? Drogy, deprese, alkohol? Podle zdroje blízkého hudebníkově rodině neopouštěl František Kruger v posledních měsících svůj dům. Podle některých se věnoval přípravě nového alba, ale podle mnohých dalších u něj naplno propukla bipolární porucha a své depresivní stavy se snažil zahánět za pomoci tvrdých drog a alkoholu v tichosti svého domova.

Další podrobnosti připravujeme do vydání 10., 11. a 12.6.2014….

Hrají: Tomáš Krejča (František Kruger), Pavlína Rejchrtová (Krugerová a Bejvalka), Klára Šlengrová (Tchýně a Matka Fanynky), Tomáš Vyoral (Sluha), Petra Krušinová (Služka a Fanynka), Zdenka Bradáčová (Milenka), Lukáš Bochniček (Manžel Milenky), Vladek Brabenec (pan Taussig a dealer Bob), Dominik Kotyza (Tulák), Václav Bartůšek (Starosta a Fanoušek) a Marek Bochníček (zřízenec záchytky a Pohřebák)

Režie: Lukáš Bochníček, Tomáš Krejča a prostě Neomluvené divadlo

Emil Artur Longen

Emil Artur Longen, vlastním jménem Emil Artur Pittermann, byl dramatik, autor životopisných próz, výtvarník, filmový scenárista, herec a režisér.

Emil Artur Longen byl synem advokáta Pittermanna z Vlašimi. Studoval malířství na Akademii výtvarných umění, ale pro absenci byl vyloučen. Jeho největší vášní bylo divadlo. Už v patnácti letech utekl z domova a přidal se ke kočovné společnosti. Otec ho zato vydědil.

Emil Artur Longen patřil k největším bouřlivákům prvních třiceti let 20. století, žil jako bohém, přátelil se s E. E. Kischem a Jaroslavem Haškem. Oženil se s herečkou Xenou Markovou.

Longen využíval čas nejen na dobrodružství, jimiž dráždil měšťáky, ale hlavně na svou tvorbu. Jako výtvarník se podílel na založení malířské skupiny Osma. Jako herec, režisér a autor působil hlavně v kabaretu, prošel několika podniky. Několik scén sám založil, největší vážnost získala Revoluční scéna, která uváděla původní hry i novátorské výklady klasiky a inscenačně porušovala dobové konvence. Trvaleji, v letech 1923 – 30, působil v Divadle Vlasty Buriana. Pracoval zde jako herec, režisér, dramaturg, autor i překladatel.

Mnohostranností svého zájmu se stal Emil Artur Longen předchůdcem naší umělecké avantgardy. Mimo jiné byl u zrodu několika kabaretů a divadel, hrál a psal hry, filmové scénáře i romány, maloval dekorace a natáčel filmy.

Podle mínění některých badatelů měl Longen velkou zásluhu na úspěších Vlasty Buriana.

Dovednosti

Zveřejněno

25. 3. 2023